Program TT-MIESZKANIE uruchamiany jest przez przeglądarkę internetową, np.: Internet Explorer od wersji 6.0 lub Mozilla Firefox.
Z racji obsługi programu z poziomu przeglądarki internetowej instalacja na stacji roboczej sprowadza się do wpisania adresu serwera obsługującego program do pola Adres w przeglądarce w formacie:
http://adres_serwera:8080/mieszkanie
Informacje o adresie serwera w Państwa przypadku należy uzyskać od administratora. Przykładowy adres:
http://192.168.1.100:8080/mieszkanie
Po wpisaniu poprawnego adresu pojawi się ekran logowania:
W celu ułatwienia dalszej pracy poprzez eliminację konieczności każdorazowego wpisywania adresu, zalecane jest dodanie powyższego adresu do Ulubionych i/lub utworzenie skrótu na pulpicie.
Serwer aplikacji znajduje się w urzędzie, jego konfiguracja sieciowa:
192.168.1.1 – adres interfejsu sieciowego od strony sieci lokalnej w urzędzie
234.42.23.1 - adres interfejsu sieciowego od strony sieci internet.
Użytkowanie programu może odbywać się na dwa sposoby:
- Pracownicy korzystając z programu na terenie urzędu łączą się z adresem 192.168.1.1 (w polu adresu przeglądarki podają: http://192.168.1.1:8080/mieszkanie)
- Pracownicy korzystając z programu w terenie łączą się z adresem 234.42.23.1 (w polu adresu przeglądarki podają: http://234.42.23.1:8080/mieszkanie)
Istnieje możliwość obsługi programu zarówno w sieci wewnętrznej urzędu (bez połączenia z Internetem) jak również z końcówek rozproszonych w dowolnym miejscu w Internecie. Końcówką może być nie tylko komputer ale również palmtop czy dowolne inne urządzenie obsługujące przeglądanie stron WWW.
W systemie MIESZKANIE może być zdefiniowanych wielu użytkowników. Każdy z użytkowników posiada swój unikalny Login oraz hasło, do których zdefiniowany jest odpowiedni zestaw uprawnień.
Po pierwszej instalacji w systemie funkcjonuje tylko jeden użytkownik z prawami Administratora (Login: start, Hasło: start). Po wpisaniu Logina i Hasła kliknij Zaloguj lub wciśnij klawisz Enter.
Przy podawaniu Logina i Hasła wielkość liter jest istotna.
Hasło powinno być zmieniane z częstotliwością wymaganą ustawowo. Ostatnie 5 haseł użytkownika jest pamiętane, więc nie można powtórzyć hasła np. z poprzedniego miesiąca.
Po zalogowaniu się do programu menu przedstawia się następująco:
Po pierwszym zalogowaniu się do programu należy wypełnić dane urzędu i parametry systemowe (potrzebne do poprawnych wyliczeń). W tym celu wybierz z menu System->Instytucja.
Po wejściu w dane instytucji pojawi się tabela z danymi (na początku pusta), a po prawej stronie ekranu akcje związane z tą tabelą (w tym przypadku edycja).
W celu wypełnienia danych urzędu kliknij w akcję Edycja danych.
Należy wypełnić obowiązkowo pola oznaczone kolorem. Przy zapisywaniu niepełnych danych pojawi się komunikat nad tabelą przypominający o uzupełnieniu pól obowiązkowych.
Poniżej opisano wypełnianie danych słownikowych, czyli ulica, miejscowość i gmina.
Ulicę (miejscowość, gminę) należy wskazać z okienka słownika Wybierz…. Gdy dana ulica (miejscowość, gmina) nie występuje na liście wpisz nazwę ulicy (miejscowości, gminy) w polu obok i kliknij .
Po dodaniu ulicy (miejscowości, gminy) pokaże się ona automatycznie jako wybrana.
W chwili dodawania nowej ulicy (miejscowości, gminy) program sprawdza czy taka nazwa już istnieje.
Raz wpisana ulica (miejscowość, gmina) może być wykorzystywana w całym programie. Po uzupełnieniu danych instytucji kliknij .
Bazę ulic, miejscowości i gmin można wcześniej wypełnić wybierając z menu Dane->Ulice, Miasta, Gminy (dodatkowo nazwy banków).
Po wejściu w dane będzie widoczna (miejscowościami, gminami).
Aby dodać nową ulicę (miejscowość, gminę) wpisz w pole edycji nazwę i kliknij . Takie wypełnienie danych pozwoli uniknąć błędów w postaci powtarzających się ulic, miejscowości, gmin.
Po wypełnieniu danych instytucji przejdź do definiowania parametrów systemu (kliknij System->Ustawienia).
Otworzy się okno z parametrami systemu, gdzie można zmieniać wartości wynikające ze zmian ustawowych.
Ilość wierszy na stronie wydruku: służy do ustawienia ilości linii na drukowanej stronie. Użytkownik powinien ustawić wg własnych potrzeb.
Czy drukować wyliczenia pod decyzją?: przy ustawieniu na TAK bezpośrednio po wydruku decyzji drukuje się wyliczenie dodatku mieszkaniowego.
Numer decyzji przy pozycji listy: proszę zaznaczyć TAK aby na listach wypłat przy każdej pozycji był drukowany numer decyzji wnioskodawcy.
Sposób wyliczania współczynnika procentowego: w celu dopasowania programu do potrzeb wszystkich ośrodków umożliwiono dwa sposoby wyliczania wspomnianego współczynnika. Zalecany wariant: (2)
(1) Wg wzoru: Wo / (Wo + Wn), gdzie
Wo to obliczone opłaty na media - §3 rozporządzenia do ustawy o dodatkach mieszkaniowych,
Wn to obliczone wydatki na powierzchnię normatywną.
(2) Wg wzoru: Wo / (Wo + Wlok), gdzie
Wo jak wyżej,
Wlok - to zadeklarowana kwota wydatków na lokal przez wnioskodawcę.
(3) Wg wzoru: gdy powierzchnia lokalu jest mniejsza od powierzchni normatywnej procentowy udział obliczany jest wg. wzoru (2), gdy większa od normatywnej wg wzoru (1).
Zasady obliczeń matematycznych: w celu dopasowania programu do potrzeb wszystkich ośrodków umożliwiono dwa sposoby wykonywania obliczeń matematycznych.
Wyjątek intepretacji art. 6 ust. 2 ustawy o dodatkach mieszkaniowych: w celu dopasowania programu do potrzeb wszystkich ośrodków umożliwiono dwa sposoby intepretacji w/w przepisu.
Sposoby wypłat dla wnioskodawców - klikając na włącz/wyłącz można ograniczyć dostępność sposobów wypłat przy wystawianiu decyzji.
Sposoby wypłat dla zarządców - tutaj również możemy modyfikować rodzaje wypłat.
Dodatek tylko dla zarządcy? - jeśli zaznaczymy "TAK" część świadczenia zwana potocznie dodatkiem będzie mogła być wypłacana tylko i wyłącznie zarządcom (w przypadku, gdy zarządca jest przypisany do wnioskodawcy).
Ustawienia list dotyczą ich wydruków. Można ukryć bądź pozwolić na drukowanie takich elementów jak "podpis" na liście z wypłatą w kasie lub kolumnę ze składową ryczałtu świadczenia.
Kryterium sortowania: niezależnie czy lista będzie dla wnioskodawców czy zarządców można wybrać czy sortowane pozycję będą wg adresów lub nazw wnioskodawców (w przypadku list dla zarządców patrz ustawienie poniżej)
Listy dla zarządców sortować wg danych: można określić czy listy dla zarządców sortować wg danych zarządców czy wnioskodawców (po adresie lub nazwie, patrz ustawienie powyżej).
Czy dodawać zarządców o tym samym adresie?: Jeżeli ustawisz na TAK, algorytm programu podczas dodawania zarządcy nie będzie sprawdzał czy w bazie danych jest zarządca o takim samym adresie.
1 kWh energii elektrycznej: wpisz wartość najczęściej używaną. Jest to wartość domyślna, którą można modyfikować u każdego klienta osobno.
Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego.
Art.6 ust.1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych.
Art.6 ust.2 ustawy o dodatkach mieszkaniowych.
Dzień wypłaty: ustawienie dnia wypłaty dodatku mieszkaniowego.
Do wyboru mamy dwie metody liczenia opłaty pocztowej: stała opłata + procent od wartości lub procent od wartości nie mniejszy niż stała opłata.
Tytuły prawne zajmowanego lokalu.
Powody odmowy, czyli powody decyzji odmownych ze względu na np. powierzchnię lub dochód (do edycji przez Użytkownika).
Po ustawieniu parametrów kliknij .
Autonumeracja dotyczy nadawania automatycznie numerów wnioskom, decyzjom i listom. W celu ustawienia szablonu autonumerowania wejdź w System->Autonumeracja.
Pojawi się ekran z tabelą autonumeracji.
Użytkownik decyduje czy korzystać z autonumeracji wniosków, decyzji i list.
W polu wzór należy wstawić szablon numerowania wniosku, decyzji, listy. Parametr $[autoNrWniosek] wstawia w to miejsce kolejny numer, następujący po aktulanym numerze podanym w polu niżej.
Szablon numeru może wyglądać następująco: DM/$[autoNrWniosek]/2010.
Po ustawieniu autonumeracji kliknij .
W systemie zaimplementowano szablony decyzji, które zawierają rozmieszczenie poszczególnych elementów decyzji. Jest także możliwość dodania przez użytkownika własnych szablonów wydruków decyzji.
Obsługa szablonów decyzji znajduje się w menu System->Szablony decyzji.
Lista szablonów – wyświetlenie listy szablonów, gdzie możliwa jest ich edycja, dodawanie i usuwanie.
Edycja istniejącego szablonu to Akcja () a usunięcie to Akcja ().
Ekran edycji szablonu jest identyczny jak ekran wprowadzania nowego szablonu.
Dodanie nowego szablonu można aktywować akcją .
Pojawi się ekran do wprowadzenia szablonu.
W pierwszej kolejności trzeba nazwać szablon, gdyż nazwa jest polem wymaganym.
Jeżeli pole Nazwa szablonu będzie puste, to pojawi się komunikat jak poniżej.
Pod podaną nazwą szablon będzie wyświetlany na liście szablonów.
Następnie stwórz szablon wydruku wykorzystując style z paska narzędzi. Pasek narzędzi jest podobny do pasków znanych z innych edytorów tekstu, gdzie są wielkości i rodzaje czcionki, pogrubienie i pochylenie tekstu.
Dodatkowo do szablonu należy wykorzystać zmienne. W miejscach zmiennych będą się pojawiać dane zawarte w bazie danych, tzn. zamiast w szablonie pisać Nazwisko klienta wstaw $klient.nazwisko.
Lista zmiennych jest dostępna w menu Wydruki->Wykaz znaczników.
Wyświetli się w osobnym oknie lista znaczników.
Żeby wstawić zmienną bez błędu, należy zaznaczyć nazwę zmiennej (np. Imię wnioskodawcy - $klient.imie) i skopiować do schowka (CTRL+C).
Skopiowaną zmienną wklej w odpowiednim miejscu na szablonie (CTRL+V).
Przykładowy szablon decyzji jest umieszczony w bazie danych i wygląda następująco:
Po zdefiniowaniu szablonu kliknij .
W systemie zaimplementowano szablon wyliczenia dodatku, który zawiera rozmieszczenie poszczególnych elementów rozliczenia. Obsługa szablonów wyliczenia dodatku znajduje się w menu System->Szablony wyliczenia dodatku.
Wyświetli się lista szablonów wyliczenia dodatku.
Edycja i tworzenie nowych szablonów działa analogicznie jak w przypadku szablonów decyzji.
Przy edycji lub tworzeniu nowego szablonu podobnie do szablonu decyzji należy wykorzystać zmienne. W miejscach zmiennych będą się pojawiać dane zawarte w bazie danych, tzn. zamiast w szablonie pisać Nazwisko klienta wstaw $klient.nazwisko.
Lista zmiennych jest dostępna w menu Wydruki->Wykaz znaczników lub z prawej strony okna edycji szablonu wyliczenia dodatku mieszkaniowego (patrz: tworzenie nowego szablonu decyzji).
Wyświetli się w osobnym oknie lista znaczników.
Żeby wstawić zmienną bez błędu, należy zaznaczyć nazwę zmiennej (np. Imię wnioskodawcy - $klient.imie) i skopiować do schowka (CTRL+C).
Skopiowaną zmienną wklej w odpowiednim miejscu na szablonie (CTRL+V).
Przykładowy szablon wyliczenia dodatku jest umieszczony w bazie danych i wygląda następująco:
Po zdefiniowaniu szablonu kliknij .
Program obsługuje się podobnie jak przy przeglądaniu stron internetowych. Przejścia pomiędzy poszczególnymi polami na jednej stronie odbywają się za pomocą myszki albo klawisza TAB (do przodu) lub Shift+ TAB (do tyłu).
Na ekranach znajdują się pola różnych typów:
pole tekstowe
-
wprowadzanie tekstu z klawiatury;
pole daty
- format daty RRRR-MM-DD lub można skorzystać
z kalendarza
pole wyboru ze słownika
- wybór poprzez zaznaczenie
odpowiedniej informacji;
pole zaznaczenia
- wybór poprzez zaznaczenie
odpowiedniej informacji;
kalkulator wyliczenia dodatku mieszkaniowego.
Znajduje się na zielonym pasku nad MENU.
-
Po kliknięciu na symbol kalkulatora pojawi się okienko, gdzie można bez wypełniania
wniosku wyliczyć dodatek mieszkaniowy.
Po wypełnieniu danych kliknij na . W nowym oknie pojawią się dane z kalkulatora i tabela z obliczonym dodatkiem mieszkaniowym.
Spis treści Początek strony Dalej |
|
|
designed © 2009 by TOP-TEAM |